Blog Archives

“Gravity” and “Her” Tie As Best Film of 2013 By L.A. Film Critics


lafc_gravity_her

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM: Blue is the Warmest Color
Runner-up: The Great Beauty

 BEST PICTURE (tie): Gravity and Her

BEST ACTRESS (tie): Cate Blanchett, Blue Jasmine and Adèle Exarchopoulos, Blue Is the Warmest Color

BEST SCREENPLAY: Richard Linklater, Julie Delpy, Ethan Hawke, Before Midnight
Runner-up: Spike JonzeHer

BEST ACTOR: Bruce Dern, Nebraska
Runner-up: Chiwetel Ejiofor, 12 Years a Slave

BEST DIRECTOR: Alfonso Cuarón, Gravity
Runner-up: Spike Jonze, Her

BEST DOCUMENTARYStories We Tell
Runner-up: The Act of Killing

Douglas Edwards Independent/Experimental Film/Video Award:Cabinets Of Wonder: Films and a Performance by Charlotte Pryce

BEST MUSIC SCORE, T Bone Burnett, Inside Llewyn Davis
Arcade Fire and Owen Pallett, Her

BEST ANIMATIONErnest & Celestine
Runner-up: The Wind Rises

BEST SUPPORTING ACTOR, Winner (tie): James Franco, Spring Breakers, and Jared Leto, Dallas Buyers Club

BEST CINEMATOGRAPHY: Emmanuel Lubezki, Gravity 
Runner-up, Bruno Delbonnel, Inside Llewyn Davis

BEST EDITING: Alfonso Cuarón and Mark Sanger, Gravity
Runner-up: Shane Carruth and David Lowery, Upstream Color

BEST SUPPORTING ACTRESS: Lupita Nyong’o, 12 Years a Slave
Runner-up: June Squibb, Nebraska

BEST PRODUCTION DESIGN: K.K. Barrett, HER
Runner-up: Jess Gonchor, Inside Llewyn Davis

Advertisements

“Amour” Named Best Picture, Paul Thomas Anderson Best Director by Los Angeles Film Critics Association


the_master_lafca

BEST PICTURE: Amour
Runner-up: The Master

BEST DIRECTOR: Paul Thomas Anderson (The Master)
Runner-up: Kathryn Bigelow (Zero Dark Thirty)

BEST ACTOR: Joaquin Phoenix (The Master)
Runner-up: Denis Lavant (Holy Motors)

BEST ACTRESS: (tie) Jennifer Lawrence (Silver Linings Playbook) and Emmanuelle Riva (Amour)

BEST SUPPORTING ACTOR: Dwight Henry (Beasts of the Southern Wild)
Runner-up: Christoph Waltz (Django Unchained)

BEST SUPPORTING ACTRESS: Amy Adams (The Master)
Runner-up: Anne Hathaway (Les Miserables, The Dark Knight Rises)

BEST SCREENPLAY: Chris Terrio (Argo)
Runner-up: David O. Russell (Silver Linigs Playbook)

BEST EDITING: Zero Dark Thirty (Dylan Tichenor and William Goldenberg)
Runner-up: Argo (William Goldenberg)

BEST CINEMATOGRAPHY: Skyfall (Roger Deakins)
Runner-up: The Master (Mihai Malaimare Jr.)

BEST DOCUMENTARY/NON-FICTION FILM: The Gatekeepers
Runner-up: Searching for Sugar Man

BEST ANIMATED FILM: Frankenweenie
Runner-up: It’s Such a Beautiful Day

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM: Holy Motors
Runner-up: Footnote

BEST MUSIC/SCORE: Beasts of the Southern Wild (Dan Romer and Benh Zeitlin)
Runner-up: The Master (Jonny Greenwood)

BEST PRODUCTION DESIGN: The Master (David Crank and Jack Fisk)
Runner-up: Moonrise Kingdom (Adam Stockhausen)

“The Descendants” Named Best Picture, Malick Named Best Director By LA Film Critics


Best Picture: Winner: The Descendants Runner-up: The Tree of Life

Best Actor: Winner: Micahel Fassbender “A Dangerous Method,” “Jane Eyre,” “Shame,” and “X-Men: First Class” Runner-up: Michael Shannon “Take Shelter”

Best Actress: Winner: Yun Jung-Hee “Poetry” Runner-up: Kirsten Dunst “Melancholia”

Best Supporting Actor: Winner: Christopher Plummer, “Beginners” Runner-up: Patton Oswalt, “Young Adult”

Best Supporting Actress: Winner: Jessica Chastain, “Coriolanus,” “The Debt,” “The Help,” “Take Shelter,” “Texas Killing Fields,” “The Tree of Life” Runner-up: Janet McTeer, “Albert Nobbs”

Best Director: Winner: Terrence Malick, “The Tree of Life” Runner-up: Martin Scorsese, “Hugo”

Best Screenplay: Winner: Asghar Farhadi, “A Separation.” Runner-up: Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash, “The Descendants.”

Best Documentary/Non-fiction Film: Winner: “Cave of Forgotten Dreams” Runner-up: “The Arbor”

Best Foreign-Language Film: Winner: “City of Life and Death” Runner-up: “A Separation”

Best Animated Film: Winner: Rango Runner-up: The Adventures of Tin Tin: The Secret of the Unicorn

Best Cinematography: Winner: Emmanuel Lubezki, “The Tree of Life” Runner-Up: Cao Yu, “City of Life and Death”

Best Production Design: Winner: Dante Ferretti, “Hugo” Runner-Up: Maria Djurkovic, “Tinker Tailor Soldier Spy”

Best Music/Score: Winner: The Chemical Brothers, “Hanna” Runner-Up: Cliff Martinez, “Drive”

Career Achievement: Doris Day

Douglas E. Edwards Award for Independent/Experimental Film/Video: “Spark of Being”

New Generation Award: The creative team behind “Martha Marcy May Marlene” (Antonio Campos, Sean Durkin, Josh Mond and Elizabeth Olsen)