Blog Archives

“The Artist” Wins Best Picture at 84th Academy Awards


Best Picture:
The Artist
The Descendants
Extremely Loud and Incredibly Close
The Help
Hugo
Midnight in Paris
Moneyball
The Tree of Life
War Horse

Best Director:
Michel Hazanavicius – The Artist
Alexander Payne – The Descendants
Martin Scorsese – Hugo
Woody Allen – Midnight in Paris
Terrence Malick – The Tree of Life

Best Actor:
Jean Dujardin – The Artist
Demián Bichir – A Better Life
George Clooney – The Descendants
Brad Pitt – Moneyball
Gary Oldman – Tinker, Tailor, Soldier, Spy

Best Actress:
Glenn Close – Albert Nobbs
Rooney Mara – The Girl with the Dragon Tattoo
Viola Davis – The Help
Meryl Streep – The Iron Lady
Michelle Williams – My Week With Marilyn

Best Supporting Actor:
Christopher Plummer – Beginners
Max Von Sydow – Extremely Loud and Incredibly Close
Jonah Hill – Moneyball
Kenneth Branagh – My Week with Marilyn
Nick Nolte – Warrior

Best Supporting Actress
Janet McTeer – Albert Nobbs
Bérénice Bejo – The Artist
Melissa McCarthy – Bridesmaids
Jessica Chastain – The Help
Octavia Spencer – The Help

Best Animated Feature
A Cat In Paris
Chico and Rita
Kung Fu Panda 2
Puss In Boots
Rango

Best Adapted Screenplay:
The Descendants – Alexander Payne and Nat Faxon & Jim Rash
Hugo – John Logan
The Ides of March – George Clooney and Grant Heslov
Moneyball – Aaron Sorkin, Steven Zaillian and Stan Chervin
Tinker, Tailor, Soldier, Spy – Bridget O’Connor and Peter Straughn

Best Original Screenplay:
The Artist – Michel Hazanavicius
Bridesmaids – Kristen Wiig and Annie Mumolo
Margin Call – JC Chandor
Midnight In Paris – Woody Allen
A Separation – Asghar Farhadi

Best Foreign Film
A Separation (Iran)
In Darkness (Poland)
Footnote (Israel)
Bullhead (Belgium)
Monsieur Lazhar (Canada)

Best Art Direction
The Artist
Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2
Hugo
Midnight In Paris
War Horse

Best Cinematography
The Artist – Guillaume Schiffman
The Girl With The Dragon Tattoo – Jeff Cronenweth
Hugo – Robert Richardson
The Tree of Life – Emmanuel Lubezki
War Horse – Janusz Kaminiski

Best Costume Design
Anonymous – Lisy Christl
The Artist – Mark Bridges
Hugo – Sandy Powell
Jane Eyre – Michael O’Connor
W.E. – Arianne Phillips

Best Film Editing
The Artist – Anne-Sophie Bion and Michel Hazanavicius
The Descendants – Kevin Tent
The Girl with the Dragon Tattoo – Kirk Baxter and Angus Wall
Hugo – Thelma Schoonmaker
Moneyball – Christopher Tellefsen

Best Makeup
Albert Nobbs
Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2
The Iron Lady

Best Score
The Adventures of Tintin – John Williams
The Artist – Ludovic Bource
Hugo – Howard Shore
Tinker Tailor Soldier Spy – Alberto Iglesias
War Horse – John Williams

Best Original Song
Man or Muppet from The Muppets – Music and Lyric by Bret McKenzie
Real in Rio from Rio – Music by Sergio Mendes and Carlinhos Brown Lyric by Siedah Garrett

Best Short Film (Animated)
Dimanche/Sunday – Patrick Doyon
The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore – William Joyce and Brandon Oldenburg
La Luna – Enrico Casarosa
A Morning Stroll – Grant Orchard and Sue Goffe
Wild Life – Amanda Forbis and Wendy Tilby

Best Short Film (Live Action)
Pentecost – Peter McDonald and Eimear O’Kane
Raju – Max Zähle and Stefan Gieren
The Shore – Terry George and Oorlagh George
Time Freak – Andrew Bowler and Gigi Causey
Tuba Atlantic – Hallvar Witzø

Best Sound Editing
Drive – Lon Bender and Victor Ray Ennis
The Girl with the Dragon Tattoo – Ren Klyce
Hugo – Philip Stockton and Eugene Gearty
Transformers: Dark of the Moon – Ethan Van der Ryn and Erik Aadahl
War Horse – Richard Hymns and Gary Rydstrom

Best Sound Mixing
The Girl with the Dragon Tattoo – David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Bo Persson
Hugo – Tom Fleischman and John Midgley
Moneyball – Deb Adair, Ron Bochar, Dave Giammarco and Ed Novick
Transformers: Dark of the Moon – Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush and Peter J. Devlin
War Horse – Gary Rydstrom, Andy Nelson, Tom Johnson and Stuart Wilson

Visual Effects
Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2 – Tim Burke, David Vickery, Greg Butler and John Richardson
Hugo – Rob Legato, Joss Williams, Ben Grossman and Alex Henning
Real Steel – Erik Nash, John Rosengrant, Dan Taylor and Swen Gillberg
Rise of the Planet of the Apes – Joe Letteri, Dan Lemmon, R. Christopher White and Daniel Barrett
Transformers: Dark of the Moon – Scott Farrar, Scott Benza, Matthew Butler and John Frazier

Best Documentary Feature
Hell and Back Again
If A Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front
Paradise Lost 3: Purgatory
Pina
Undefeated

Best Documentary Short Subject 
The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement – Robin Fryday and Gail Dolgin
God Is the Bigger Elvis – Rebecca Cammisa and Julie Anderson
Incident in New Baghdad – James Spione
Saving Face – Daniel Junge and Sharmeen Obaid-Chinoy
The Tsunami and the Cherry Blossom – Lucy Walker and Kira Carstensen

“The Artist” Sweeps Independent Spirit Awards


Best Feature
“50/50″
“Beginners”
“Drive”
“Take Shelter”
“The Artist”
“The Descendants”

Best Director: 
Mike Mills (Beginners)
Nicholas Winding Refn (Drive)
Jeff Nichols (Take Shelter)
Michel Hazanavicius (The Artist)
Alexander Payne (The Descendants)

Best First Feature: 
“Another Earth”
“In The Family”
“Margin Call”
“Martha Marcy May Marlene”
“Natural Selection”

Best Male Lead: 
Demian Bichir (A Better Life)
Jean Dujardin (The Artist)
Ryan Gosling (Drive)
Woody Harrelson (Rampart)
Michael Shannon (Take Shelter)

Best Female Lead: 
Lauren Ambrose (Think of Me)
Rachel Harris (Natural Selection)
Adepero Oduye (Pariah)
Elizabeth Olsen (Martha Marcy May Marlene)
Michelle Williams (My Week with Marilyn)

Best Supporting Male: 
Albert Brooks (Drive)
John Hawkes (Martha Marcy May Marlene)
Christopher Plummer (Beginners)
John C. Reilly (Cedar Rapids)
Corey Stoll (Midnight in Paris)

Best Supporting Female:
Jessica Chastain (Take Shelter)
Angelica Huston (50/50)
Janet McTeer (Albert Nobbs)
Harmony Santana (Gun Hll Road)
Shaileen Woodley (The Descendants)

Robert Altman Award: 
“Margin Call”

John Cassavetes Award (films made for under $500,000):
“Bellflower”
“Circumstance”
“Hello Lonesome”
“Pariah”
“The Dynamiter”

Best Documentary: 
“An African Selection”
“Bill Cunningham New York”
“The Interrupters”
“The Redemption of General Butt Naked”
“We Were Here”

Best International Film:
“A Separation”
“Melancholia”
“Shame”
“The Kid With a Bike”
“Tyrranasaur”

Best Cinematography: 
Joel Hodge (Bellflower)
Benjamin Kuh-Sulk (The Off Hours)
Darius Kond-Jee (Midnight in Paris)
Guillaume Schiffman (The Artist)
Jeffrey Waldron (The Dynamiter)

Best First Screenplay:
Mike Cahill & Brit Marling (Another Earth)
J.C. Chandor (Margin Call)
Patrick DeWitt (Terri)
Phil Johnston (Cedar Rapids)
Will Reiser (50/50)

Best Screenplay: 
Joseph Cedar (FootNotes)
Michel Hazanavicius (The Artist)
Tom McCarthy (Win Win)
Mike Mills (Beginners)
Alexander Payne, Nat Faxon & Jim Rash (The Descendants)

Truer Than Fiction Award: 
Heather Courtney
Danfung Dennis
Alma Har’El

Piaget Producers Award: 
Chad Burris
Sophia Lin
Josh Mond

Someone to Watch Award: 
Simon Arthur
Mark Jackson
Nicholas Ozeki

“The Artist” Sweeps the BAFTAs


Best Film
“The Artist”

Outstanding British Film
“Tinker Tailor Soldier Spy”

Director
Michel Hazanavicius (“The Artist”)

Outstanding Debut By A British Writer, Director Or Producer
“Tyrannosaur”

Leading Actor
Jean Dujardin (“The Artist”)

Leading Actress
Meryl Streep (“The Iron Lady”)

Supporting Actor
Christopher Plummer (“Beginners”)

Supporting Actress
Octavia Spencer (“The Help”)

Original Screenplay
“The Artist”

Adapted Screenplay
“Tinker Tailor Soldier Spy”

Film Not In The English Language
“The Skin I Live In”

Animated Film
“Rango”

Documentary
“Senna”

Original Music
“The Artist”

Cinematography
“The Artist”

Editing
“Senna”

Production Design
“Hugo”

Makeup and Hair
“The Iron Lady” (

Costume Design
“The Artist”

Sound
“Hugo”

Special Visual Effects
“Harry Potter & the Deathly Hallows II”

Short Animation
“A Morning Stroll”

Short Film
“Pitch Black Heist”

Orange Wednesdays Rising Award
Adam Deacon

An Interview With Stephen Bogart


Tomorrow is the grand opening of the new Warner Bros. Theater at the Smithsonian Institute. In celebration of the opening the theater will be screening four films featuring Humphrey Bogart, arguably the studio’s must notable star: Casablanca, The Maltese Falcon, Treasure of Sierra Madre and The Big Sleep. Stephen Bogart, son of film legends Bogart and Lauren Bacall, will be on hand for the inaugural presentation of Casablanca. I was lucky enough to speak with him briefly this morning about the new theater, his father’s legacy and some of his thoughts on Hollywood today.

Michel Hazanavicius wins DGA


Which pretty much means The Artist will most likely win Best Picture come Oscar.

“The Artist” Named Best Picture By PGA


Last year’s winner at the Producer’s Guild of America went on to win Best Picture, so it seems The Artist is well on its way to Oscar gold.

Darryl F. Zanuck Producer of the Year Award in Theatrical Motion Pictures:

THE ARTIST
Producer: Thomas Langmann
BRIDESMAIDS
Producers: Judd Apatow, Barry Mendel, Clayton Townsend
THE DESCENDANTS
Producers: Jim Burke, Alexander Payne, Jim Taylor
THE GIRL WITH THE DRAGON TATTOO
Producers: Ceán Chaffin, Scott Rudin
THE HELP
Producers: Michael Barnathan, Chris Columbus, Brunson Green
HUGO
Producers: Graham King, Martin Scorsese
THE IDES OF MARCH
Producers: George Clooney, Grant Heslov, Brian Oliver
MIDNIGHT IN PARIS
Producers: Letty Aronson, Stephen Tenenbaum
MONEYBALL
Producers: Michael De Luca, Rachael Horovitz, Brad Pitt
WAR HORSE
Producers: Kathleen Kennedy, Steven Spielberg

The Producers Guild of America Producer of the Year Award in Animated Theatrical Motion Pictures:

THE ADVENTURES OF TINTIN
Producers: Peter Jackson, Kathleen Kennedy, Steven Spielberg
CARS 2
Producer: Denise Ream
KUNG FU PANDA 2
Producer: Melissa Cobb
PUSS IN BOOTS
Producers: Joe M. Aguilar, Latifa Ouaou
RANGO
Producers: John B. Carls, Gore Verbinski

“The Artist,” “A Separation” Top London Film Critics’ Circle Awards


Best Picture – The Artist
Best British Film – We Need to Talk About Kevin
Best Director – Michel Hazanavicius, The Artist
Best Actor – Jean Dujardin, The Artist
Best Actress – Anna Paquin – Margaret and Meryl Streep – The Iron Lady
Best Supporting Actress – Sareh Bayat –  A Separation
Best Supporting Actor – Kenneth Branagh – My Week With Marilyn
Best British Actress – Olivia Colman – The Iron Lady/Tyrannosaur
Best British Actor  – Michael Fassbender – A Dangerous Method/Shame
Best Young British Performer: – Craig Roberts, Submarine
Best Screenplay: – A Separation
Best Foreign Language Film – A Separation
Best Documentary: – Senna
Technical Achievement Award – production designer Maria Djurkovic, Tinker Tailor Soldier Spy
Breakthrough British Filmmaker – Andrew Haigh, Weekend

You can see all the nominees here.

“The Artist” Wins Best Picture, Director at Critics Choice Awards


Best Picture
The Artist

Best Director
Michel Hazanavicius – “The Artist”

Best Actor
George Clooney – “The Descendants”

Best Actress
Viola Davis – “The Help”

Best Supporting Actor
Christopher Plummer, “Beginners”

Best Supporting Actress
Octavia Spencer, “The Help”

Best Adapted Screenplay
Steven Zaillian and Aaron Sorkin, “Moneyball”

Best Original Screenplay
Woody Allen, “Midnight in Paris”

Best Art Direction
TBA

Best Cinematography
 “War Horse”

Best Costume Design
TBA

Best Editing
TBA

Best Makeup
TBA

Best Score
TBA

Best Song
 “Life’s a Happy Song” from “The Muppets”

Best Sound
TBA

Best Visual Effects
TBA

Best Animated Feature
“Rango”

Best Foreign Language Film
“A Separation”

Best Documentary Feature
TBA

Best Action Movie
“Drive”

Best Comedy
“Bridesmaids”

Best Young Actor/Actress
Thomas Horn, Extremely Loud and Incredibly Close

Best Acting Ensemble
“The Help

Utah Film Critics Like “Drive,” “The Artist”


Best Picture
Drive (runner-up: The Artist)

Best Director
Michael Hazanavicius, The Artist (runner-up: Nicholas Winding Refn, Drive)

Best Actor
Joseph Gordon-Levitt: 50/50 (runner-up: Jean Dujardin, The Artist)

Best Actress
Michelle Williams, My Week With Marilyn (runner-up: Rooney Mara, The Girl With the Dragon Tattoo)

Best Supporting Actor
Albert Brooks, Drive (runner-up: Christopher Plummer, Beginners)

Best Supporting Actress
Amy Ryan, Win Win (runner-up: Vanessa Redgrave, Coriolanus)

Best Original Screenplay
Will Reiser, 50/50 (runner-up: Mike Mills, Beginners)

Best Adapted Screenplay
Alexander Payne, Nat Faxon and Jim Rash, The Descendants (runner-up: Jason Segel & Nicholas Stoller, The Muppets)

Best Cinematography
Newton Thomas Sigel, Drive (runner-up: Emmanuel Lubezki, The Tree of Life)

Best Documentary Feature
Senna (runner-up: Project Nim)

Best Non-English Language Feature
A Separation (runner-up: 13 Assassins)

Best Animated Feature
Rango (runners-up: The Adventures of Tintin and Kung Fu Panda 2)

“The Artist” Named Best Picture, Director, Rooney Mara Best Actress By St. Louis Film Critics


Best Film
The Artist
runner-up: The Descendants

Best Director
Michel Hazanavicius (The Artist)
runner-up: Terrence Malick (Tree of Life)

Best Actor
George Clooney (The Descendants)
runner-up: Ryan Gosling (Drive)

Best Actress
Rooney Mara (The Girl With The Dragon Tattoo)
runners-up – tied: Meryl Streep (The Iron Lady) and Michelle Williams (My Week With Marilyn)

Best Supporting Actor
Albert Brooks (Drive)
runner-up: Alan Rickman (Harry Potter And The Deathly Hallows, Part 2)

Best Supporting Actress
Bérénice Bejo (The Artist)
runners-up – tied: Octavia Spencer (The Help) and Shailene Woodley (The Descendants)

Best Original Screenplay
Michel Hazanavicius (The Artist)
runner-up: Will Reiser (50/50)

Best Adapted Screenplay
Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash and Kaui Hart Hemmings (novel) for The Descendants
runner-up: Steven Zaillian, Aaron Sorkin, Stan Chervin and Michael Lewis (book) for Moneyball

Best Cinematography
Emmanuel Lubezki (Tree Of Life)
runners-up – tied: Jeff Cronenweth (The Girl With The Dragon Tattoo)
and Janusz Kaminski (War Horse)

Best Visual Effects
Harry Potter And The Deathly Hallows, Part 2
runner-up: Rise Of The Planet Of The Apes

Best Music
The Artist
runner-up: Drive

Best Foreign-Language Film
13 Assassins
runner-up: Winter in Wartime

Best Documentary
Being Elmo
runner-up: Tabloid

Best Comedy
Bridesmaids
runner-up: Midnight In Paris

Best Animated Film
The Adventures of Tintin
runner-up: Rango

Best Art-House or Festival Film
– for artistic excellence in quality art-house cinema, limited to films that played at film festivals or film series here or those that had a limited-release here, playing one or two cinemas.
We Need To Talk About Kevin
runner-up: Win Win

Best Scene
– favorite movie scene or sequence
The Girl With The Dragon Tattoo: the opening credits
runner-up: The Artist: the dance scene finale